malarze Polish art
                  
-- szukaj w serwisie

--reklama--

--reklama--
 


- sklep
-- zobacz produkty związane z Feliks Topolski


- zagłosuj na Feliks Topolski
-- ulubiony artysta
-- ulubiona epoka

artysta: 22458 głosów
epoka: 5709386 głosów

-- wyświetlono 119050 razy


Feliks Topolski
en: Feliks Topolski
[1907 Warszawa - 1989 Londyn]
Feliks Topolski urodził się w 1907 roku w Warszawie. Począwszy od 1926 roku studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, głównie pod kierunkiem Tadeusza Pruszkowskiego. Warto pamiętać, że Pruszkowski był jednym z czołowych przedstawicieli klasycyzującego nurtu sztuki polskiej w XX-leciu międzywojennym. Topolski był członkiem złożonej z jego uczniów Loży Wolnomalarskiej. Już podczas studiów pracował jako rysownik dla "Cyrulika warszawskiego".

W 1933 roku podróżował do Włoch i Francji, by na koniec w 1935 osiąść na stałe w Anglii (został zaproszony jako rysownik na ceremonię jubileuszu ówczesnego króla Anglii Jerzego V). Podczas II wojny światowej Topolski był oficerem Armii Polskiej, jednocześnie pełniąc rolę korespondenta wojennego i rysownika. Wykonał między innymi rysunki z Bitwy o Anglię, był z pierwszym brytyjskim konwojem w Związku Radzieckim, rysował również na Bliskim i Dalekim Wschodzie, w Afryce, w Niemczech i we Włoszech. Po wojnie Topolski mieszkał w Londynie, od 1947 roku miał brytyjskie obywatelstwo. Nie należał więc do tych artystów emigracyjnych, którzy wyjechali na Zachód po wojnie zmuszeni do tego względami politycznymi. Inaczej też potoczyły się jego powojenne losy. Przede wszystkim – Topolski podróżował po świecie i rysował, dokumentując wszystkie istotne wydarzenia polityczne i społeczne. Był świadkiem przemian na świecie po II wojnie światowej – jego rysunki pokazują rozpad wielkich kolonialnych imperiów, narodziny ruchów narodowo-wyzwoleńczych i towarzyszące tym wydarzeniom demonstracje i zamieszki, lokalne wojny, a także słynne procesy sądowe, wystąpienia polityków etc. Portretował również chętnie wielkie osobistości naszych czasów, a także zwykłych ludzi, często z marginesu społecznego. Ukoronowaniem jego dzieła jest 200 metrowe malowidło pt. Memoir of the Century (wystawiane w jednej z arkad mostu Hungerford na południowym brzegu Tamizy w Londynie).

Topolski był przede wszystkim rysownikiem. Warto przypomnieć, że rysunek jest bardzo specyficzną dziedziną sztuki, operującą kreską. Kreska nie istnieje w naturze, otaczająca nas rzeczywistość nie ma konturów. Kreska opisuje świat, jednocześnie oddając temperament artysty, kierujące nim napięcia i emocje. Jest bardziej osobista niż plama barwna. W przypadku Topolskiego kreska jest bardzo dynamiczna i zdecydowana. Jest to swego rodzaju rysunek gestu.

Jednym z ciekawszych aspektów twórczości Topolskiego jest fakt, że tak naprawdę jego zawód z dzisiejszego punktu widzenia odszedł do lamusa. Wraz z wynalezieniem i upowszechnieniem fotografii skończyła się era reporterów rysowników, których zadaniem było wykonywanie rysunków dokumentujących takie czy inne wydarzenia polityczne i kulturalne. Rysunki takie były potem reprodukowane w gazetach. Jedynie w Stanach Zjednoczonych nadal obowiązuje zasada wykonywania rysunków, nie fotografowania, na sali sądowej.

z materiałów prasowych MNW
-- Feliks Topolski, szukaj plakatów z obrazami artysty



 
 -- Feliks Topolski, prace na malarze.com

-- "Komuna Hippisów I"-- "Komuna Hippisów II"-- "London Lido"
 
 
 
 
 [ copyright © 1999-2023 malarze.com-+-marchand.pl ] --- [ design © pkl webdesign ] --- [o nas]
inne adresy: Polish Art.pl ¤ Polish-Art.pl ¤ tworcy.com ¤ rzezbiarze.com ¤ rytownicy.com ¤ Daniel Chodowiecki
¤ TeWa ubezpieczenia Kraków ¤ Daniel Schultz ¤ Marian Ruzamski ¤ Tomasz Wiktor malarstwo