malarze Polish art
                  
-- szukaj w serwisie

--reklama--

--reklama--
 


- sklep
-- zobacz produkty związane z Wojciech Kossak


- zagłosuj na Wojciech Kossak
-- ulubiony artysta
-- ulubiona epoka

artysta: 27952 głosów
epoka: 1023559 głosów

-- wyświetlono 202830 razy


Wojciech Kossak
en: Wojciech Kossak
[31.12.1856 Paryż - 29.07.1942 Kraków]
Z trzech synów Juliusza malarstwo wybrał jeden – Wojciech. Wprowadzony przez ojca do malarstwa, posiadający wszystkie potrzebne umiejętności do malowania koni w zasadniczym stopniu kontynuował linie jego malarstwa. Posiadał także niewątpliwy atut w postaci nazwiska rodowego. Ojciec zadbał by w przeciwieństwie do niego samego syn posiadał odpowiednie wykształcenie. Od 1871 odbywał studia w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, a od 1873 roku w Monachium.
W 1884 roku ożenił się z Marią Kisielnicką.
Tym co odróżnia z kolei twórczość Kossaka syna od ojca są monumentalne obrazy bitewne, w których się wyspecjalizował i z których słynął. Najbardziej znana to „Panorama Racławicka”, pokazana po raz pierwszy 5 czerwca 1894 roku. Rola artysty w wykonywaniu tych obrazów przypominała rolę reżysera na planie, on wykonywał szkice oraz najistotniejsze i najbardziej decydujące elementy, przy wykonaniu całości asystował mu zaś zespół malarzy. Zamówienia na tego typu malowidła otrzymał nie tylko z Polski, ale i z Węgier i Niemiec („Berezyna”, do dziś w Berlinie). Część z tych prac została w późniejszym czasie pocięta na mniejsze płótna i rozprzedana („Bitwa pod piramidami”). Z obrazów standardowego formatu wyróżniają się „Kircholm”, „Grunwald”, „Sowiński na okopach Woli”, „Wesele krakowskie”, „Autoportret na tle polowania” oraz dwa portrety Józefa Piłsudskiego, z szablą i na kasztance.
Na czas wykonywania „Berezyny” zamieszkał i pracował w Berlinie, skąd powrócił w 1902 roku. W 1912 roku opublikował „Wspomnienia”. Od 1916 roku był profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zmarł w Krakowie w 1942 roku.

-- inni malarze z rodziny Kossaków
>> Juliusz Kossak
>> Jerzy Kossak
-- Wojciech Kossak, szukaj plakatów z obrazami artysty 
 -- Wojciech Kossak, prace na malarze.com

-- "Bez tytułu"-- "Bitwa pod Raszynem"-- "Józef Piłsudski na Kasztance"
 
-- "Kawalerzyści (Ułani)"-- "Portret konny generała Johna Pershinga"-- "Ułan i dziewczyna"
 
-- "Walka ułana z piechurem"-- "Wesele krakowskie"-- "Wspomnienie lat dziecinnych – Szarża Czerkiesów na Krakowskim Przedmieściu"
 
 
 
 
 [ copyright © 1999-2023 malarze.com-+-marchand.pl ] --- [ design © pkl webdesign ] --- [o nas]
inne adresy: Polish Art.pl ¤ Polish-Art.pl ¤ tworcy.com ¤ rzezbiarze.com ¤ rytownicy.com ¤ Daniel Chodowiecki
¤ TeWa ubezpieczenia Kraków ¤ Daniel Schultz ¤ Marian Ruzamski ¤ Tomasz Wiktor malarstwo